ფესტივალის პროგრამა

 

 

12:00 – ფესტივალის საზეიმო გახსნის ღონისძიება  

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსის ეზო

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 12:00 – ონომასტიკური კონფერენცია

ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113

 

გამოფენები

  • 11:00 – ჰოლოკოსტის ბავშვები

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსის გალერეა

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 10:00 – „საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის „ახალი ეპოქის“ დასაწყისი – საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა (1918-1921 წ.წ)“ – ისტორიის დოქტორი, გურანდა ჭელიძე

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1, კავკასიის უნივერსიტეტი, საკონფერენციო დარბაზი

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 10:00 – ონომასტიკური კონფერენცია

ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113.

  • 10:00-14:00 – გერმანული სიტყვაწარმოება და თარგმანი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

 

სემინარები

  • 10:00-18:00 – მუდმივმოქმედი საერთაშორისო საზაფხული სკოლა „ენა და ლოგიკა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მარო მაყაშვილის დარბაზი

  • 14:00-18:00 – დარგობრივი ენების ტექსტის სახეობები და თარგმანი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • მარიამ ლორთქიფანიძის სახელობის ახალგაზრდა მეცნიერთა სიმპოზიუმი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი

 

გამოფენები

  • 11:00 – ჰოლოკოსტის ბავშვები

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, გალერეა

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 11:00-18:00 – ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 11:00-18:00 – სტუდენტური პროექტების პრეზენტაცია ელექტრულ და ელექტრონულ ინჟინერიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსის ფოიე და დერეფნები

  • 11:00-18:00 – პროგრამული აპლიკაციების დემონსტრაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსის ფოიე და დერეფნები

 

გასვლითი ღონისძიება/ექსკურსია

  • 12:00 – შემეცნებითი ტური გურჯაანის რაიონის სოფელ ვეჯინში, ივანე ბერიტაშვილის სახლ–მუზეუმში. ვეჯინის საშუალო სკოლისთვის ივანე ბერიტაშვილის სახელის მინიჭების ღონისძიება.

ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი

მისამართი: გურჯაანის რაიონი, სოფელი ვეჯინი, ივანე ბერიტაშვილის სახლ-მუზეუმი

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 11:00 – ენა და კულტურა

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის #10

  • XVII საერთაშორისო კონფერენცია/სემინარი პირდაპირი და შებრუნებული ამოცანები ელექტრომაგნიტურ და ბგერითი ტალღების თეორიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი ოთახი #115

  • 12:00 – 14:30 – სიმპოზიუმი „ინოვაციური მიდგომები რეოლოგიაში“

ორგანიზატორი: რეოლოგთა საზოგადოება

მისამართი: თბილისი, ინგოროყვას ქ. 5

  • 00 – 17.00 კონფერენცია ინოვაციები XXI საუკუნის ქართულ ლიტერატურათმცოდნეობაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ს/ს ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის 13, თსუ მე-8 კორპუსი, აუდ.220

  • 10:00-17:00 – ალექსანდრე ჯანელიძის დაბადებიდან 130 წლის იუბილე.

ორგანიზატორი: თსუ ალექსანდრე ჯანელიძის სახელობის გეოლოგიის ინსტიტუტი და ამავე უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის გეოლოგიის დეპარტამენტი.

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია #115

 

 

სემინარები

  • ჰუმანიტარული მეცნიერებები დღეს: რატომ და როგორ?

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი

  • 12:00 – 14:00 – Clarivate Analytics -ის სემინარი თემაზე: ელექტრონული ბაზების მოხმარება და ფონდის პრეზენტაცია საქართველოს სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუციების სამეცნიერო პროდუქტიულობის შესახებ

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილის, მ. ალექსიძის ½

  • 15:00-16:00 – საინფორმაციო დღე – ევროპული კვლევების საბჭოს სამუშაო პროგრამის წარდგენა და ფონდის გეგმები მხარდამჭერი გრანტების გაცემის შესახებ

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილის, მ. ალექსიძის ½

  • 10:00-18:00 – მუდმივმოქმედი საერთაშორისო საზაფხული სკოლა „ენა და ლოგიკა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მარო მაყაშვილის დარბაზი

  • 10:00-12:00 – გერმანული სიტყვაწარმოება და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

  • 12:00-14:00 – დარგობრივი ენების ტექსტის სახეობები და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • 12:00 – გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და შიდა ქართლის რეგიონის მოსწავლეთა ერთობლივი კონფერენცია

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 12:00 – „ადამიანის ნორმალური და პათოლოგიური ანატომია სასამართლო მედიცინასა და კრიმინალისტურ ექსპერტიზაში“ – ალექსანდრე ნათიშვილის 140 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი სტუდენტური კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 25, სდასუ, დავით აღმაშენებლის სახელობის დარბაზი

  • ბიზნეს ინოვაციები – სტუდენტური კონფერენცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

  • მარიამ ლორთქიფანიძის სახელობის ახალგაზრდა მეცნიერთა სიმპოზიუმი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი

 

გამოფენები

  • 14:00 – „ალექსანდრე ყაზბეგი – 170“ – ღონისძიება მოიცავს ალექსანდრე ყაზბეგის ავტოგრაფული ნუსხებისა და მოღვაწეობის ამსახველი დოკუმენტების გამოფენას ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული არქივიდან, ლექციას “უცნობი ყაზბეგი” – პროფ. ზაზა აბზიანიძე; სიმულაციურ თამაშს სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივარიუსი: რას გვიყვება ალექსანდრე ყაზბეგის პირადი არქივი?“ – ირინა გოგონაია, ვლადიმერ კეკელია

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1/3, ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი

  • 10:00 – 18:00 – ჰოლოკოსტის ბავშვები

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, გალერეა

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 11:00-18:00 – ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი : ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 17:00 – „ავიაციის როლი ეროვნულ უსაფრთხოებაში“

ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ქეთევან დედოფლის გამზ. #16

  • 14:00 – „დიდი და პატარა ლიახვის ხეობების ისტორიულ-გეოგრაფიული მიმოხილვა“ – ლექცია სკოლის მოსწავლეებისთვის – გიორგი სოსიაშვილი

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 14:00 – „მორწმუნეებისა და ათეისტების ღირებულებათა სისტემის თავისებურებები საქართველოში“ – ხატია წიკლაური

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1, კავკასიის უნივერსიტეტი აუდიტორია C9

  • 16:00 – „ახლად გამოვლენილი გარემოებები ვაჩეძორის მონასტრის შესწავლისათვის“ – ლევან წიქარიშვილი

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1, კავკასიის უნივერსიტეტი აუდიტორია C9

  • 12:00 – ექვთიმე თაყაიშვილის ცხოვრება და მოღვაწეობა

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 12:00 – როგორ დავინახოთ მათემატიკის სილამაზე – გიორგი ტეფნაძე

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა, აუდიტორია 116

  • მათემატიკა ყველგან: ნიუტონის ქრონოლოგია; მარტივი წინადადების ტოპოლოგია; მოსახლეობის ზრდის ექსპონენციალური და ჰიპერბოლური მოდელები – თორნიკე ქადეიშვილი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი:

  • 18:00 – თსუ კავკასიოლოგიის ინსტიტუტის საერთაშორისო სამენოვანი სამეცნიერო ჟურნალის „კავკასიოლოგიური ძიებანის“ 10 ტომის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ.1 თსუ, პირველი კორპუსი

  • ფიზიკური ანთროპოლოგიისა და მომიჯნავე დარგების კომპლექსური კვლევების შედეგები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. #2, კორ. 11,

  • BLOOMBERG-ის საერთაშორისო კვლევითი ლაბორატორია თსუ-ში – საინფორმაციო სახის საჯარო ლექცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

  • „სამეცნიერო კვლევის საფუძვლები და უნარ-ჩვევები“ – თსსუ-ის სამეცნიერო უნარ-ჩვევების ცენტრის სახელმძღვანელოს პრეზენტაცია – ლუიზა გაბუნია

ორგანიზაცია: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ვაჟა ფშაველას გამზირი #33,  საბჭოების დარბაზი

  • 17:00-18:00 – მერაბ ჩუხუა, ქართულ-ჩერქეზულ-აფხაზური ეტიმოლოგიური ძიებანი“, წიგნის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ.1 თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია # 212

  • 11:00-12:30 – თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკის ელექტრონული პროდუქტების პრეზენტაცია. DSpace- ელექტრონული რეპოზიტორიუმის მართვის პროგრამა: მისი მნიშვნელობა სამეცნიერო კომუნიკაციის განვითარებისათვის და ახალი ვერსიის პრეზენტაცია“. კომპანია DuraSpace-ის (აშშ) წარმომადგენელი Michele Mennielli

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, დარბაზი 100

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 12:00 – 15:00 – „მულტიმედია წიგნიერება“ – ვორკშოპი/ფოტოგამოფენა, ნინო ჭალაგანიძე, სულხან მელაძე, რუსუდან კვარაცხელია, დავით ძიძიშვილი

ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჩარგლის 73, კსუ მულტიმედია ცენტრი

  • 15:00 – „ბიოსამეცნიერო კვლევის ყველაზე მნიშვნელოვანი და საკვანძო საკითხები“

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, საბჭოების დარბაზი

  • 14:30 – მასტერკლასი „პირველადი სამედიცინო დახმარება-სიცოცხლის გადასარჩენად!“

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, უნივერსიტეტის ეზო

  • 16:00 – პროექტიმეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების მიმართულებით აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების საერთაშორისო თანამშრომლობის ქსელი – PLUS ეროვნული საკონტაქტო პირების ტრენინგი აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/2

 

პერფორმანსები

  • მედეას სამსჯავრო – იმიტირებული სასამართლო ევრიპიდეს „მედეას“ მიხედვით

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი

 

ფილმების ჩვენება

  • 19:00 – თსუ პროფესიული საგანმანათლებლო პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამის ნამუშევრების ჩვენება

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1 თსუ პირველი კორპუსი, 212-ე აუდიტორია

 

სამეცნიერო შოუ

  • 12:00 – „ჩემი ექსპერიმენტები“ – სამეცნიერო შოუ სკოლის მოსწავლეებისათვის თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი დიღომი, ბელიაშვილის ქ.76, ვლ. ბახუტაშვილის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტი, თსსუ

  • 14:00 – „სტოპ“ ბაქტერიას! – სამეცნიერო შოუ სკოლის მოსწავლეებისათვის თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი დიღომი, ბელიაშვილის ქ.76, ვლ. ბახუტაშვილის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტი, თსსუ

ღია კარის დღე

  • 15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში

ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია

მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის  8-10

  • ღია კარის დღე სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მულტიმედია ცენტრსა და გეოინფორმაციული სისტემების ლაბორატორიაში

ორგანიზატორი: თსუ

მისამართი: მულტიმედია ცენტრი – ი. ჭავჭავაძის N8, თსუ VI კორპუსი, მესამე სართული, აუდიტორია 303; გეოინფორმაციული სისტემების ლაბორატორია – ტურიზმის სკოლის შენობა, ვაჟა-ფშაველას 44, აუდიტორია 212

  • ღია კარის დღე თსუ ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის ფაბლაბში – საინფორმაციო გაცნობითი სახის დათვალიერება

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

 

სპეციალური ღონისძიებები

  • 14:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ქუთაისში

ორგანიზატორი: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო

მისამართი: ქუთაისი, თამარ მეფის 59

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 12:00 – ალექსანდრე ყაზბეგის დაბადებიდან 170 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 10:00 – მუზეუმები, განათლება და კულტურული აქციები: ძველსა და თანამედროვე მნიშვნელობებს შორის ICOM–CECA-ს 2018 წლის საერთაშორისო კონფერენცია

ორგანიზატორი: ICOM საქართველო /ICOM-ის საქართველოს ეროვნული კომიტეტი. პარტნიორები: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სააგენტო, თბილისის, მერია, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, ხელოვნების სასახლე, თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #3

  • 12:00 – საქართველოში მეცხოველეობისა და ვეტერინარიის არსებული მდგომარეობა, პრობლემები და პერსპექტივები

ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია

მისამართი: თბილისი, ივ. ჯავახიშვილის ქ. #51

  • 10:00 – 18:00 – XVII საერთაშორისო კონფერენცია/სემინარი პირდაპირი და შებრუნებული ამოცანები ელექტრომაგნიტურ და ბგერითი ტალღების თეორიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი ოთახი#115

  • 11:00 – ენა და კულტურა

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის #10

  • 13:00 – შემთხვევითი პროცესებისა და მათემატიკური სტატისტიკის გამოყენებანი ფინანსურ ეკონომიკასა და სოციალურ მეცნიერებებში III

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის #10

  • 14:00 – გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტისა და შიდა ქართლის რეგიონის სკოლის პედაგოგთა ერთობლივი კონფერენცია

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 10:00-14:00- გერმანული სიტყვაწარმოება და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

  • 14:00-16:00 – დარგობრივი ენების ტექსტის სახეობები და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა, ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

  • 14:00-17:00 – კონფერენცია ინოვაციები XXI საუკუნის ქართულ ლიტერატურათმცოდნეობაში

ორგანიზატორი: თსუ ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ს/ს ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, თსუ მე-8 კორპუსი, ჭავჭავაძის 13, აუდ.220

  • 15:00-17:00- აკადემიკოს თეიმურაზ ანდრონიკაშვილის დაბადებიდან 90 წლის იუბილე

ორგანიზატორი: თსუ პეტრე მელიქიშვილის სახელობის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ა.პოლიტკოვსკაიას ქ. №31 (ყოფილი ჯიქიას ქ. №5) პ. მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტი

 

სემინარები

  • 17:00 – ავიაციის განვითარების გზები

ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ქეთევან დედოფლის გამზ. #16

  • 15:00 – პოსტსაბჭოთა ტრანსფორმაცია საქართველოში – პროცესი, შედეგები და გამოწვევები

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის #10

  • 13:00 – ქალი მეცნიერებაში – მრგვალი მაგიდა

ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას 61, საპრეზენტაციო დარბაზი

  • ჰუმანიტარული მეცნიერებები დღეს: რატომ და როგორ?

ორგანიზატორი: თსუ

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი

  • 10:00-18:00 – მუდმივმოქმედი საერთაშორისო საზაფხული სკოლა „ენა და ლოგიკა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მარო მაყაშვილის დარბაზი

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • 12:00 – ,,ვისწავლოთ ერთად“ – სტუდენტთა და მოსწავლეთა სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეორე სართული, ოთახი #30

  • 11:00 – ახალგაზრდა მეცნიერთა და სტუდენტთა სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ქუთაისი, თამარ მეფის #59, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ივანე ბერიტაშვილის აუდიტორია

  • 10:00 – კონფერენცია ახალგაზრდა მეცნიერთა გრანტების ფარგლებში(YS, PhDF, MR, Juelich, PhD Structured programmes)

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თსუ

 

გამოფენები

  • 14:00 – „ალექსანდრე ყაზბეგი – 170“ – ღონისძიება მოიცავს ალექსანდრე ყაზბეგის ავტოგრაფული ნუსხებისა და მოღვაწეობის ამსახველი დოკუმენტების გამოფენას ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში დაცული არქივიდან, ლექციას “ალექსანდრე ყაზბეგის პირადი არქივი: ეპოქა, არჩევანი, პორტრეტი” – ესმა მანია; სიმულაციურ თამაშს სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივარიუსი: რას გვიყვება ალექსანდრე ყაზბეგის პირადი არქივი?“ – ირინა გოგონაია, ვლადიმერ კეკელია

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3, ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 10:00 – 18:00 – ჰოლოკოსტის ბავშვები

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, გალერეა

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის ნიკოლოზ ბარათაშვილის მემორიალურ სახლ-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, ჩახრუხაძის ქ. #17

  • 11:00-18:00 – ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 15:00-17:00 – საზეიმო შეხვედრა – ენათა ევროპული დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიება

ორგანიზატორი: საქართველოს პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი და სახელმწიფო ენის დეპარტამენტი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველი 8, საქართველოს პარლამენტი, რუსთაველი დარბაზი

  • 13:00 – ,,სახელმწიფოს ტერიტორიული საზღვრების ისტორიული, გეოგრაფიული და სამართლებრივი ასპექტები“ – პროფ. გელა ხუციშვილი

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეხუთე სართული, ოთახი #100

  • 16:00 – კბილთა ტრავმული დაზიანებებისა და მასთან დაკავშირებული ესთეტიკური პრობლემების რაციონალური მართვა – მარინე მამალაძე

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33,  საბჭოების დარბაზი

  • მათემატიკა ყველგან: ნიუტონის ქრონოლოგია; მარტივი წინადადების ტოპოლოგია; მოსახლეობის ზრდის ექსპონენციალური და ჰიპერბოლური მოდელები – თორნიკე ქადეიშვილი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი:

  • საჯარო ლექციები სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა აქტუალურ საკითხებზე: ამბივალენტური დისკურსები ევროპეიზაციის შესახებ საქართველოში – ლიკა წულაძე; მსოფლიო მედიასისტემების განვითარების ტენდენციები – მაისაშვილი ხათუნა; ინფორმაციული საზოგადოებიდან სანახაობის საზოგადოებამდე: „რესენტიმენტი“ ქართულ ტელემედიაში – მანანა შამილიშვილი; თანამედროვე საერთაშორისო მიგრაციის ძირითადი ტენდენციები – გიორგი გოგსაძე; ურბანული განვითარების ტენდენციები და გამოწვევები – იოსებ სალუქვაძე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1,თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 115

  • არნ. ჩიქობავას შრომების 14 ტომეულის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1,თსუ პირველი კორპუსი

  • ,,საქართველოში ტურიზმის მდგრადი განვითარების გამოწვევები’’ – იოსებ ხელაშვილი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

  • ,,როგორ გადავჭრათ ეკონომიკური პრობლემები ინოვაციური დაფინანსების მექანიზმებით?’’ – მაია გიორბელიძე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

  • ,,წარმატებული კომპანიების საუკეთესო გადაწყვეტილებები?’’ – ანი ჩაგელიშვილი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. N 2

  • მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტი საერთაშორისო ასპარეზზე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსი

  • 11:00 – საჯარო ლექცია: BLOOMBERG-ის საერთაშორისო კვლევითი ლაბორატორია თსუ-ში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, #209 აუდიტორია

  • 12:00 – ფაბლაბი – საინფორმაციო გაცნობითი სახის დათვალიერება

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, #321 აუდიტორია

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 14:30 – სტარტაპ იდეების გენერირება – რუსუდან ჩაჩანიძე

ორგანიზაცია: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1, კავკასიის უნივერსიტეტი აუდიტორია C9

  • 12:00 – პირველადი სამედიცინო დახმარება საჯარო სკოლებში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: 64-ე საჯარო სკოლა, 52-ე საჯარო სკოლა, კომაროვის სკოლა

  • 13:00 – ვორკშოპი – ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება იშვიათი გენეტიკური დაავადებების დიაგნოსტირებაში – ელენე აბზიანიძე, თინათინ ტყემალაძე

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ვაჟა ფშაველას გამზირი #33 თსსუ, საბჭოების დარბაზი

  • 16:00 – ტრანზისტორიდან პროცესორამდე

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა,  დარბაზი 401

  • 19:00 – ასტროფოტოგრაფია ვიზუალური ასტრონომია

ორგანიზატორი: თსუ ასტრონომთა კლუბი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼  ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, დარბაზი 100

  • 14:00 – რუბიკის კუბის ჩემპიონატი

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼  ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, მე4 სართული

  • 14:30 – კომიქსების ვორქშოპი

ორგანიზატორი: ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼  თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, 401დარბაზი

  • 15:30 – სამაგიდო თამაშები

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, მე4 სართული

  • 15:30 – ანიმაციის კლასის ვორქშოფი

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, დარბაზი 402

 

სამეცნიერო შოუ

  • 13:00 – სამეცნიერო თამაშები – ახალგაზრდა გამომგონებლების გამოფენის გახსნა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, მე-4 სართული

 

გასვლითი ღონისძიება

  • 14:00 – რეოლოგია და ყოველდღიურობა

ორგანიზატორი: რეოლოგთა საზოგადოება

მისამართი: მცხეთა, ლიდერ ფუდის ქარხანა,  სამხედრო ქ. 73

 

ღია კარის დღე

  • 15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში

ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია

მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის  8-10

  • 14:00 – ღია კარის დღე კავკასიის უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1 კავკასიის უნივერსიტეტი, აუდიტორია D32

  • 12:00 – „ქართული ფარმაცია, მეცნიერება და წამალი – ტრადიციების პატივისცემით  მომავლისაკენ“ – ღია კარის დღე თსსუ-ის იოველ ქუთათელაძის ფარმაკოქიმიის ინსტიტუტში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თსსუ იოველ ქუთათელაძის ფარმაკოქიმიის ინსტიტუტი, პ. სარაჯიშვილის 36

  • თსუ ფსიქოლაბის შემეცნებით–ექსპერიმენტული ტური – ღია კარის დღე თსუ ფსიქოლოგიის დეპარატმენტის ინსტიტუტებში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,

  • 14:00 – ღია კარის დღე სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113, ახალქალაქი, აღმაშენებლის ქ. 119

 

სპეციალური ღონისძიება

  • 10:30-19:30 – გერმანული მეცნიერების დღე – იულიხის აქტივობები და იუ-ლაბის ექსპერიმენტები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსი, აუდ. 107

  • 13:00 -15:00 – შეხვედრა სკოლის მოსწავლეებთან – შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიერ სხვადასხვა კონკურსებში დაფინანსებული, წარმატებული, ახალგაზრდა მეცნიერებისა და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების უფროსკლასელების შეხვედრა სამომავლო თანამშრომლობის მიზნით

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1

  • 10:00 – 13:00- იტალიის მეცნიერების დღე: Storytelling ვოქშოპების სერია – კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და პოპულარიზაცია თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით: იტალიური გამოცდილება

ორგანიზატორი: იტალიის საელჩო, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი

მისამართი: თბილისი, ფურცელაძის ქ. № 1, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმი, აუდიტორია

 

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 12:00 – წმიდა ექვთიმე ღვთისკაცის (თაყაიშვილი) 155 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია – „საქართველოს ისტორიის სწავლება და კვლევა უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და სკოლებში“

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 13:00 – შემთხვევითი პროცესებისა და მათემატიკური სტატისტიკის გამოყენებანი ფინანსურ ეკონომიკასა და სოციალურ მეცნიერებებში III

ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის #10

  • 11:00 – „სახელმწიფო სუვერენობის იდეა და მე-20 საუკუნის მწერლობა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა, საგამოფენო დარბაზი

  • 10:00-18:00 – XVII საერთაშორისო კონფერენცია/სემინარი პირდაპირი და შებრუნებული ამოცანები ელექტრომაგნიტურ და ბგერითი ტალღების თეორიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი ოთახი#115

  • 10:00 -14:00 – გერმანული სიტყვაწარმოება და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

  • 14:00 -16:00 – დარგობრივი ენების ტექსტის სახეობები და თარგმანი

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1 თსუ პირველი კორპუსის 02 აუდიტორია, დისტანციური ცენტრის ლაბორატორია

 

 

სემინარები

  • 11:00 – ინოვაციები ტურისტულ ბიზნესში – კახეთის რეგიონის მაგალითზე

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, სოფელი რუისპირი, ბიოდინამიკური მეურნეობა

  • 9:30 – 15:30 – სამართალი თანამედროვე გამოწვევის წინაშე -თეორია და პრაქტიკა

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა აუდიტორია 519

 

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • 15:00 – სტუდენტური კონფერენცია: ბიზნეს ინოვაციები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ.2, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, 206-ე აუდიტორია

 

გამოფენები

  • 14:00 – ბრძოლა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენისთვის ემიგრაციაში (საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებით) – ღონისძიება მოიცავს გამოფენას და საჯარო ლექციას „ბრძოლა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენისთვის ემიგრაციაში“ – შორენა მურუსიძე

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის ქ. 1/3, ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის ზაქარია ფალიაშვილის მემორიალურ სახლ-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, დ. ბაქრაძის ქ. #10

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 11:00-18:00- ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 16:00 – 18:00 – ფონდის წარმატებულ გრანტიორთა პრეზენტაციათემაზე: როგორ მივიღე გრანტი; როგორ ვახორციელებ გრანტს

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/2

  • 17:00 – საინტერესო ფაქტები მსოფლიო ავიაციის განვითარებაში დასაბამიდან დღემდე

ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ქეთევან დედოფლის გამზ. #16

  • 14:00 – „თამარ მეფის საფლავის ადგილმდებარეობის კვლევის ისტორია“ – გელდარ მამისთვალიშვილი, ლექცია სკოლის მოსწავლეებისთვის

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 15:00 – “გიორგი ნიკოლაძე – 130 – ჭეშმარიტი მამულიშვილი და თავისი ქვეყნის დიდი პატრიოტი” – ნუგზარ სხირტლაძე

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1 კავკასიის უნივერსიტეტი, აუდიტორია C28

  • საჯარო ლექცია

ორგანიზატორი: სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი, თბილისი ტექნოპარკი, ინოვაციების ქ. 7 ოქროყანა

  • 15:00 – 17:00 – სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის აკადემიური პერსონალის მიერ ჩატარებული რამდენიმე უახლესი ემპირიული კვლევის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 307

 

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 11:00 – ცვლილება სასწავლო აუდიტორიაში. სწავლებისა და სწავლის ვირტუალური ასპექტები… iSpring ტექნოლოგია

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; პირველი სართული, ოთახი #30

  • 12:00 – ბავშვთა და მოზარდთა ასაკში პირის ღრუს სტომატოლოგიურ დაავადებათა პროფილაქტიკა

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, საბჭოების დარბაზი.

  • 15:00 – თანამედროვე მიღწევები და გამოწვევები ოპერაციულ ოდონტოლოგიასა და ენდოდონტიაში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თსსუ, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, საბჭოების დარბაზი.

 

 

ფილმების ჩვენება

  • 19:00 – ახალი ქართული ფილმის „სოლომონი“ პრემიერა. რეჟ.: ზაზა ხალვაში.

ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. #19, პირველი კორპუსი, დიმიტრი ალექსიძის სახელობის სასწავლო თეატრი

 

 

ღია კარის დღე

  • 14:00 – ღია კარის დღე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77

  • 15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში

ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია

მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის  8-10

  • 12:00 – 16:00 – ღია კარის დღე თსუ რ. აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში – უკანასკნელი წლების მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევები და მიღწეული შედეგები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი: მინდელის ქ. 11

  • 14:00 – ღია კარის დღე სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113, ახალქალაქი, აღმაშენებლის ქ. 119

 

 

სპეციალური ღონისძიება

  • 11:00 – საპატიო დოქტორების წოდების მინიჭების ცერემონია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1 თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

 

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 10:00 – ქართველოლოგიის მეორე საერთაშორისო კონგრესი

ორგანიზატორი: საქართველოს მეცნიერების ეროვნული აკადემია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: 10:00-13:00 – თბილისი, რუსთაველის გამზ. 52, V სართ; 15:00-18:00 – თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ., № 1, I კორპუსი, I  სართ., აუდიტ. №101, 107, 202, 115

  • 11:00 – ნიკო ნიკოლაძის 175 წლისთავისადმი მიძღვნილი II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: გურამ თავართქილაძის სახელობის თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, სამღერეთის ქ. N 5

  • 12:00 – პავლე ინგოროყვას 125 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 11:00 – „განწყობა და გეშტალტი“

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 10:00-17:00 – „სახელმწიფო სუვერენობის იდეა და მე-20 საუკუნის მწერლობა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მ. კოსტავას ქ. 5

  • 10:00 – 18:00 – XVII საერთაშორისო კონფერენცია/სემინარი პირდაპირი და შებრუნებული ამოცანები ელექტრომაგნიტურ და ბგერითი ტალღების თეორიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ I კორპუსი ოთახი#115

  • 09:00-18:00 – ინსულტის მსოფლიო და ევროპული ორგანიზაციების მეშვიდე საერთაშორისო კონფერენცია „თბილისი 2018-ინსულტის პრევენცია დიაგონოსტიკა და მკურნალობა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თავისუფლების მოედანი 4, სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტი

 

სემინარები

  • 12:00 – ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევის სიახლეები – ტრადიციები და სამეცნიერო გამოწვევები – მინდია ჯალაბაძე

ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ფურცელაძის ქ 3, საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, არქეოლოგიის ცენტრი

  • 12:00 – კულტურული მემკვიდრეობა – ქართული კინო 110 წლის

ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზ. #40, მეორე კორპუსი

  • 12:00 – საქართველო და უკრაინა ევროპულ კონტექსტში: კულტურულ-ისტორიულ ასპექტები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, V კორპ. 316-ე აუდიტორია

  • 15:00 – ექვთიმე თაყაიშვილის 115-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო სემინარი „გულანი“

ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113

  • 10:00 – 13:00 – მრგვალი მაგიდის დისკუსია: იუ-ლაბის კონცეფციის დანერგვა

ორგანიზატორი: თსუ, იულიხის კვლევითი ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1 თსუ პირველი კორპუსი 101

  • 12:00-18:00 – მორფოლოგიის ინსტიტუტის სამეცნიერო კვლევები და მიღწევები

ორგანიზატორი: თსუ მედიცინის ფაკულტეტი: ალ. ნათიშვილის სახელობის მორფოლოგიის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ბელიაშვილის ქ. 78

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • 11:00 – კახეთის რეგიონის ტყეები, ბიომრავალფეროვნება და კვლევის მეთოდები

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეორე სართული, ოთახი #30

  • 14:00 – სამედიცინო სასწავლო კონფერენცია- მედიცინის აქტუალური საკითხები, ინოვაციები და პერსპექტივები

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, სადისერტაციო დარბაზი

  • 14:00 – 16:00 – ნორჩ ისტორიკოსთა სკოლის მოზარდთა კონფერენცია კულტურული მემკვიდრეობის თემაზე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. #2, თსუ კორ. 11, საკონფერენციო ოთახი

 

 

გამოფენები

  • 14:00 – 17:00 – ბრძოლა საქართველოს დამოუკიდებლობის აღდგენისთვის ემიგრაციაში (საქართველოს პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის 100 წლის იუბილესთან დაკავშირებით)

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის ქ. 1/3 ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის ილია ჭავჭავაძის მემორიალურ სახლ-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, გ. ჩუბინაშვილის ქ. #22

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 11:00-18:00- ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1 თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 16:00 – ფონდის წარმატებულ გრანტიორთა საჯარო-პოპულარული ლექციების სერია

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: საჯარო ბიბლიოთეკა

  • 14:00 – ექვთიმე თაყაიშვილი – 155: გადარჩენილი საგანძური – ღონისძიება მოიცავს საჯარო ლექციებს: „შორთა ქუეყანათაგან რომელმან ვლე უთხმეოცდაათექუსმეტი დღე”: შუა საუკუნეების ქართულ ხელნაწერთა მოგზაურობანი“ – დოქტ. თამარ ოთხმეზური; „მოხატული ისტორიული დოკუმენტები საქართველოს სიძველეთსაცავებიდან“ –  დოქტ. დარეჯან კლდიაშვილი; „ვეფხისტყაოსნის დასურათებული ხელნაწერები“  – დოქტ. თამარ აბულაძე

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, მწერალთა სახლი, მაჩაბლის ქ. 13

  • 14:00 – აპელაციისა და კასაციის პრობლემები სისხლის სამართლის პროცესში”,

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 14:00 – ილიას ,,სამართლებრივი აზროვნება მხატვრულ შემოქმედებასა და პუბლიცისტიკაში” – მალხაზ ლომსაძე

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 14:00 – „ლურჯი ოკეანის სტრატეგია“ და ლურჯი ოკეანეები ქართულ ბიზნესში – ნინო ლიპარტელიანი

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 12:00 – ,,მარანი, ტექნოლოგია, ღვინო“

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; პირველი სართული, აუდიტორია #16

  • 12:00 – „გარემოს დაბინძურების ძირითადი ტიპები საქართველოში“; „ფრინველი და ფიზიკა“

ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემია

მისამართი: თბილისი, ივ. ჯავახიშვილის ქ. #51

  • 12:00 – საერთაშორისო ტერორიზმის როგორც გლობალური უსაფრთხოების ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევა

ორგანიზატორი: ევრორეგიონული სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ანა პოლიტკოვსკაიას ქ. #9

  • 12:00-16:00- პრეზენტაცია – საქართველო და წყლის რესურსები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მინდელის 11

  • 10:00-14:00 – სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის 5 პრეზენტაცია დოქტორანტების კვლევებში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1,თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 317

  • 14:00 – 17:00 – სამაგისტრო კვლევები: საჯარო ლექციები სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა აქტუალურ საკითხებზე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1,თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 318

  • 12:00 – მიხეილ ქურდიანის „იბერიულ-კავკასიური ენათმეცნიერების საფუძვლები“ (თარგმანი რუსულ ენაზე)-წიგნის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N19, არნოლდ ჩიქობავას კაბინეტ-მუზეუმი

  • 13:00-14:00 – თინათინ ბოლქვაძის საჯარო ლექცია: „ენათა ევროპული დღე და ლინგვისტური ჰუმანიზმი“

ორგანიზატორი: თსუ, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1 თსუ, პირველი კორპუსი, 206-ე აუდიტორია

  • 15:00 – საჯარო ლექცია: პროფესორი იოსებ ხელაშვილი – ,,საქართველოში ტურიზმის მდგრადი განვითარების გამოწვევები’’

ორგანიზატორი: თსუ ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი

მისამართი: უნივერსიტეტის ქ.2, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, 206-ე აუდიტორია

  • 16:00 – საჯარო ლექცია: თსუ-ის დოქტორანტი მაია გიორბელიძე, ,,როგორ გადავჭრათ ეკონომიკური პრობლემები ინოვაციური დაფინანსების მექანიზმებით?’’

ორგანიზატორი: თსუ ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი

მისამართი: უნივერსიტეტის ქ.2, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, 206-ე აუდიტორია

  • 17:00 – საჯარო ლექცია: თსუ-ის დოქტორანტი ანი ჩაგელიშვილი, ,,წარმატებული კომპანიების საუკეთესო გადაწყვეტილებები?’’

ორგანიზატორი: თსუ ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი

მისამართი: უნივერსიტეტის ქ.2, თსუ მე-10 (მაღლივი) კორპუსი, 206-ე აუდიტორია

  • 13:00-14:00 – ჯონი კვიციანის საჯარო ლექცია „კავკასია უძველესი დროიდან XIX საუკუნის მეორე ნახევრამდე

ორგანიზატორი: თსუ კავკასიოლოგიის ინსტიტუტი

მისამართი: ჭავჭავაძის გამზ.19, არნ. ჩიქობავას კაბინეტ-მუზეუმი

  • 12:00 – 16:00- მარიამ ლორთქიფანიძის კითხვანი

ორგანიზატორი: თსუ ბიბილიოთეკის დემოკრატიული რესპუბლიკის შემსწავლელი ცენტრი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1 თსუ პირველი კორპუსის 321-ე აუდიტ.

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 13:00 – საინტეგრაციო ინკლუზიური ცეკვის ვორქშოპი (საცეკვაო როლური თამაშები)

ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ქერჩის ქ. 22, #200 საჯარო სკოლა

 

ღია კარის დღე

  • 14:00 – ღია კარის დღე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 67ა II კორპ.

  • 15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში

ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია

მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის  8-10

 

 

 

სპეციალური ღონისძიებები

  • 14:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ბათუმში

ორგანიზატორი: ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო

მისამართი: ბათუმი ბულვარი, ნინოშვილის 35

  • 10:00 – თანამშრომლობის შესახებ  შეთანხმების ხელმოწერა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნულ სამეცნიერო ფონდსა და საქართველოს ფრანგულ ინსტიტუტს შორის

ორგანიზატორი: რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ პირველი კორპუსი

  • 09:30-18:30 – საფრანგეთის მეცნიერების დღე – საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია საფრანგეთის წამყვანი სამეცნიერო ინსტიტუტების მონაწილეობით

ორგანიზატორი: საფრანგეთის საელჩო საქართველოში

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. #1, თსუ პირველი კორპუსი აუდ. 107, 212 მაყაშვილის დარბაზი 1, მაყაშვილის დარბაზი 2

 

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 10:00-13:40 – ქართველოლოგიის მეორე საერთაშორისო კონგრესი

ორგანიზატორი: საქართველოს მეცნიერების ეროვნული აკადემია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ., № 1, I კორპუსი, I  სართ., აუდიტ. №101, 107, 202, 115

  • 10:00-18:00 – მესამე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია თემაზე: „ხელოვნება, ისტორია, ლიტერატურა და კულტურა სამხრეთ კავკასიასა და შავი ზღვის რეგიონში”

ორგანიზატორი: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ, #2

  • 11:00 – „საქართველოს ეკონომიკის თანამედროვე გამოწვევები“

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 14:00 – „ეკოტურიზმის განვითარების პერსპექტივები საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 11:00 – ექვთიმე თაყაიშვილი – 155

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეორე სართული, აუდიტორია #30

  • 10:30 – II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „განათლება, კვლევა, პრაქტიკა“

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეორე სართული, აუდიტორია #32

  • 10:00 – არნოლდ ჩიქობავას 120-ე იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას 61, II კორპუსი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, VII სართული

  • 10:00 – პავლე ინგოროყვას 125-ე იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას 61, II კორპუსი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი, VII სართული

  • 10:00-17:00 – „სახელმწიფო სუვერენობის იდეა და მე-20 საუკუნის მწერლობა“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მ. კოსტავას ქ. 5

  • 10:00-19:00 – ინსულტის მსოფლიო და ევროპული ორგანიზაციების მეშვიდე საერთაშორისო კონფერენცია „თბილისი 2018-ინსულტის პრევენცია დიაგონოსტიკა და მკურნალობა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტი

  • 00-14.00- თარგმანმცოდნეობის თეორიული საფუძვლები

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თსუ მე-5 კორპუსი, 224-ე ოთახი

  • 11:00 – ქართველი ქალები მეცნიერებაში

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, პირველი სართული

 

სემინარები

  • 12:00 – „სოფლის მეურნეობის პროდუქტთა შენახვა-გადამუშავების მეთოდები და ფუნქციონალური კვება როგორც ახალი მიმართულება კვების ფიზიოლოგიაში“

ორგანიზატორი: სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი

მისამართი: მცხეთა, სოფელი ჯიღაურა

  • 09:30 – 17:00 – Horizon 2020 ეროვნული საკონტაქტო პირების ტრენინგი

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქ. 1, მე-3 სართული

  • 14:00 – მორფოლოგიის ინსტიტუტი. „ღვიძლის სემინარი“; აკადემიკოს ნინო ჯავახიშვილის სახელობის მუზეუმის გახსნა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი ბელიაშვილის ქ. 78

 

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • 12:00 – „ეკონომიკა და ინოვაციები: გამოწვევები და პერსპექტივა“

ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა. პოლიტკოვსკაიას 61, I კორპუსი, ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტი, VI სართული

  • 14:00 – 16:00 – ფსიქოლოგია და განათლების მეცნიერებები – ახალგაზრდა მეცნიერთა კონფერენცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თსუ III კორპუსი, ი. ჭავჭავაძის #11, აუდ. 304

  • 10:00 – მეცნიერება და ტექნოლოგიები – სტუდენტური კონფერენცია

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას ქ. 77ა, აუდ. 116

 

გამოფენები

  • 14:00 – ექვთიმე თაყაიშვილი – 155. ღონისძიება მოიცავს გამოფენას და საჯარო ლექციას „ექვთიმე თაყაიშვილის პირადი არქივი ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში“ – ვლადიმერ კეკელია

ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი

მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის ქ. 1/3, ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი

  • 12:00 – 16:00 – მინერალების გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა,  მე-4 სართული

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის ვახტანგ ჭაბუკიანის მემორიალურ ბინა-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის #83/23

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 12:00 – გამოფენის გახსნა ახალგაზრდა ქალ-გამომგონებელთა პროექტების პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼, თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, პირველი სართული

  • 11:00-18:00- ცერნის ლაბორატორიის ინტერაქტიული გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი, მე-2 სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 11:00 – „დელფინები – ზღვის უნიკალური ძუძუმწოვრები“ – საჯარო ლექცია და ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის გაფორმება ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრსა და ბათუმის დელფინარიუმს და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტს შორის

ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ბათუმის დელფინარიუმი

მისამართი: ბათუმი, ნინოშვილის ქ. 34, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, აუდიტორია 230

  • 16:00 – ფონდის წარმატებულ გრანტიორთა საჯარო-პოპულარული ლექციების სერია

ორგანიზატორი: შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი

მისამართი: თბილისი, საჯარო ბიბლიოთეკა

  • 14:00 – ანა იმნაძე „ერთი ისტორიული პერსონაჟი ორ ჰაგიოგრაფიულ ტექსტში“ – სკოლის მოსწავლეებისთვის

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი. ჭავჭავაძის გამზ #53. უნივერსიტეტის I კორპუსი

  • 12:00 – თინათინ წერეთლის ცხოვრება და მოღვაწეობა –

ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. #53ა

  • 12:00 – „საქართველოს საგარეო პოლიტიკის გეოპოლიტიკური ასპექტები 21-ე საუკუნეში“

ორგანიზატორი: ევრორეგიონული სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი, ცხინვალის გზატკეცილი #9

  • 13:00 – „საქართველოს ფლორის სამკურნალო პრეპარატები“

ორგანიზატორი: ევრორეგიონული სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორი, ცხინვალის გზატკეცილი #9

  • 12:00 – „ჭკვიანი წამალი“ – ალიოშა ბაკურიძე

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, საბჭოების დარბაზი

  • 14:00-15:00 პრეზენტაცია საქართველოს ბუნებრივი ძეგლების შესახებ – გიორგი დვალაშვილი

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბიოთეკა 401 აუდიტორია

  • 12:30-13:30 – „მობიუს ლისტინგის სხეულები: გამოცანები და კანონზომიერებები – ი. თავხელიძე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა 401 აუდიტორია

  • 12:00 – 16:00 – სტუდენტური პროექტების პრეზენტაცია ელექტრულ და ელექტრონულ ინჟინერიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

  • 14:00 – 16:00 – პროგრამული აპლიკაციების დემონსტრაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, მე-4 სართული

  • 12:00 – ცირა ბარამიძე, „კავკასია დროისა და სივრცის გასაყარზე“, (თარგმანი რუსულ ენაზე), წიგნის პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #19, არნოლდ ჩიქობავას სახლ-მუზეუმი

  • 12:00- 16:00 – თსუ ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის სამეცნიერო აქტივობის/შედეგების პრეზენტაცია სტენდური სახით

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკის ფოიე

  • 17:00 – 18:00 – თსუ ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრის გახსნა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1 თსუ პირველი კორპუსი მუზეუმი

  • 13:00 – წიგნის პრეზენტაცია -ქეთევან ლომთათიძის ბიბლიოგრაფია

ორგანიზატორი: ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა, პირველი სართული

  • 15:00 – დისკუსია – ქალი და მეცნიერება, ანა ტრაპაიძე, ნანა დიხამინჯია, რუსუდან ღუდუშაური

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ თსუ სამეცნიერო ბიბლიოთეკა დარბაზი 100

  • 10:30-12:00 – პირველი დემოკრატიული რესპუბლიკის არქივის გადმოცემის ცერემონია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, მარო მაყაშვილის დარბაზი

 

 

სამეცნიერო ფორუმი

  • 11:00 – სოციალური ინოვაციების და მეწარმეობის ფორუმი 2018

ორგანიზატორი: თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ეგ. ნინოშვილის ქ. #55

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 14:00 – მასტერკლასი ღვინის დეგუსტაციაში – საბა ქიტიაშვილი

ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ურეკის ქ. #2, კსუ II კორპუსი, მარანი კოლხი

 

პერფორმანსი

  • 19:00 – „ალექსანდრე ყაზბეგი – წარსული და თანამედროვეობა“ – სტუდენტური პერფორმანსი – ხელმძღვანელი დრამის ფაკულტეტის დეკანი გიორგი შალუტაშვილი

ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, რუსთაველის გამზ. 19, დიმიტრი ალექსიძის სახელობის სასწავლო თეატრი

 

სამეცნიერო შოუ

  • 14:00 – წამლის ქიმიური და ბიოლოგიური საფუძვლები

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, IV სასწავლო კორპუსი, IV სართ

  • 15:00 – სამეცნიერო შოუ თსსუ–ის ფარმაცევტული ფაკულტეტის ყველა დეპარტამენტში

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი,  ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, IV სასწავლო კორპუსი, IV სართ

 

 

ღია კარის დღე

  • 13:00 – ღია კარის დღე საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტში

ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ქეთევან დედოფლის გამზ. #16

  • 15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში

ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია

მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის  8-10

  • 12:00- 16:00 – ღია კარის დღე თსუ პეტრე მელიქიშვილის ფიზიკური და ორგანული ქიმიის ინსტიტუტში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ა.პოლიტკოვსკაიასქ.№31 (ყოფილიჯიქიასქ.№5)

  • 12:00 – ღია კარის დღე თსუ რ. აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი: მინდელის ქ. 11 ლაბორატორიული კორპუსი, II სართული

  • 14:00 – სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის გასვლითი ღია კარის დღე N158 საჯარო სკოლაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვ. გოძიაშვილის მეორე შესახვევი 21

  • 14:00 – ღია კარის დღე სტუ აგრარულ მეცნიერებების და ბიოსისტემების ინჟინერინგის ფაკულტეტზე

ორგანიზატორი: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, დ. გურამიშვილის გამზ. 17

 

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • 13:00-18:00 – მესამე საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია თემაზე: „ხელოვნება, ისტორია, ლიტერატურა და კულტურა სამხრეთ კავკასიასა და შავი ზღვის რეგიონში”

ორგანიზატორი: შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ, #2

  • 10:30 – II საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „განათლება, კვლევა, პრაქტიკა“

ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. #1; პირველი კორპუსი; მეორე სართული, აუდიტორია #32

  • საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია-იბერიულ-კავკასიურ ენათა ისტორიულ ეტიმოლოგიური კვლევები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ პირველი კორპუსი

  • ინსულტის მსოფლიო და ევროპული ორგანიზაციების მეშვიდე საერთაშორისო კონფერენცია „თბილისი 2018-ინსულტის პრევენცია დიაგონოსტიკა და მკურნალობა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, თავისუფლების მოედანი, სასტუმრო ქორთიარდ მერიოტი

  • 10:00 – 14:00 – თარგმანმცოდნეობის თეორიული საფუძვლები

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თსუ მე-5 კორპუსი, 224-ე ოთახი

 

სამეცნიერო ფორუმი

  • 11:00 – სოციალური ინოვაციების და მეწარმეობის ფორუმი 2018

ორგანიზატორი: თბილისის სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: სიღნაღი, სოფ. საქობო, უნივერსიტეტის ქ. #32

 

გამოფენები

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის გალაკტიონ ტაბიძის მემორიალურ ბინა-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, კ. მარჯანიშვილის ქ. #4

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

  • 12:00- ტაო-კლარჯეთი და ექვთიმე თაყაიშვილი გამოფენის გახსნა

ორგანიზატორი: თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი ალექსიძის ¼, თსუ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა,  პირველი სართული

 

საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები

  • 11:00 – „ციფრული დაყოფა, მისი გაზომვისა და დაძლევის გზები თანამედროვე ინფო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიის მიღწევის საფუძველზე“ – გურამ ლეჟავა

ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, (სვანეთის უბანი) პაატა სააკაძის ქ. 1, კავკასიის უნივერსიტეტი, აუდიტორია  D16

  • 15:00 – ჩვეულება და სასამართლო პრეცენდენტი, როგორც საქართველოს კონსტიტუციური სამართლის წყარო“ – მარინე მარინაშვილი

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77ა, საქართველოს უნივერსიტეტი IV კორპუსი აუდ. 420

  • „მოსწავლეთა საერთაშორისო შესაძლებლობები“

ორგანიზატორი: საქართველოს საერთაშორისო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, მზიურის პარკი

  • 12:00 – პორტრეტი ნიკოლოზ ბარათაშვილისა – ლექცია ეძღვნება თანამედროვე მეცნიერების მიღწევების საშუალებით, თავის ქალას შესწავლით, ნიკოლოზ ბარათაშვილის პორტრეტის რეკონსტრუქციას – ბესარიონ კილასონია

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ვაჟა ფშაველას გამზირი #33, თსსუ, სადისერტაციო დარბაზი

  • სტუდენტური პროექტების პრეზენტაცია ელექტრულ და ელექტრონულ ინჟინერიაში

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #3, თსუ მეორე კორპუსი რესურსცენტრის წინ მდებარე ტერიტორია

  • პროგრამული აპლიკაციების დემონსტრაცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #3, თსუ მეორე კორპუსი რესურსცენტრის წინ მდებარე ტერიტორია

  • „პოსტ-საბჭოთა საქართველოს საგარეო პოლიტიკური კურსის ტრანსფორმაცია რუსეთის ფედერაციასთან მიმართებაში“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 212

  • 17:00 – ბუბა კუდავას საჯარო ლექცია ”ტაო-კლარჯეთი (რომ არა ექვთიმე თაყაიშვილი…)“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა

მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ¼ ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა,  დარბაზი 100

  • 11:00 -12:00 – პრეზენტაცია: „უნივერსიტეტის იდეა და ქართველურ ენათა კვლევისა და სწავლების მნიშვნელობა“

ორგანიზატორი: თსუ ქართული ენის სასწავლო-სამეცნიერო ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1 თსუ პირველი კორპუსი 203-ე აუდიტორია

  • 12:00 – 13.00 – პროფ. რამაზ ქურდაძის წიგნის ქართული ენა I, ქართული ენის პრაქტიკული კურსი უცხოელთათვის – პრეზენტაცია

ორგანიზატორი: თსუ ქართული ენის სასწავლო-სამეცნიერო ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1 თსუ პირველი კორპუსი 203-ე აუდიტორია

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 12:00 – ქირურგიული კვანძების დადების მასტერკლასი

ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი

მისამართი: თსსუ-ის პირველი საუნივერსიტეტო კლინიკა, გუდამაყრის #4

 

სამეცნიერო შოუ

  • 13:00 – სამეცნიერო შოუ „საგამოძიებო სიმულაცია“, „ჯანმრთელი ღიმილი ყველას“

ორგანიზატორი: გრ. რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, აღმაშენებლის ხეივანი მე-13 კილომეტრი, ი. ენუქიძის #3

  • სახალისო ცდები ფიზიკაში, ქიმიასა და ბიოლოგიაში – სამეცნიერო შოუ თსუ ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტზე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #3, თსუ მეორე კორპუსი, რესურსცენტრის წინ მდებარე ტერიტორია

 

კონფერენციები/სიმპოზიუმები

  • მთარგმნელის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი IV სამეცნიერო კონფერენცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი

  • საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია-იბერიულ-კავკასიურ ენათა ისტორიულ ეტიმოლოგიური კვლევები

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ #1, თსუ პირველი კორპუსი

  • 10:00-14:00 – თარგმანმცოდნეობის თეორიული საფუძვლები

ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

მისამართი: თბილისი, თსუ მე-5 კორპუსი, 224-ე ოთახი

 

გამოფენები

  • 10:00-18:30 – გამოფენა და საგანმანათლებლო პროგრამა სკოლის მოსწავლეებისთვის მერაბ კოსტავას მემორიალურ სახლ-მუზეუმში

ორგანიზატორი: თბილისის მუზეუმების გაერთიანება

მისამართი: თბილისი, ზანდუკელის ქ. #1

  • 10:00-18:00 – არქეოლოგიური გამოფენა

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის N1, თსუ პირველი კორპუსი, მუზეუმი

 

სტუდენტური კონფერენციები

  • სტუდენტთა VI სამეცნიერო კონფერენცია „თარგმანისა და ლიტერატურულ ურთიერთობათა აქტუალური პრობლემები“

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი

  • ჯემალ აჯიაშვილის სახელობის სტუდენტთა ლიტერატურული კონკურსის „წლის საუკეთესო პოეტური თარგმანი“ გამარჯვებულის დაჯილდოება – სტუდენტური კონფერენცია

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი

  • 12:00 – „ეკონომიკის, ბიზნესის და მართვის თანამედროვე ტენდენციები საქართველოში“

ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი

მისამართი: თბილისი, კოსტავას ქ. 77ა, აუდ. 519

 

ტრენინგები/მასტერკლასები

  • 11:00 – 16:00 – თანამედროვე საინფორმაციო ტექნოლოგიები ანიმაციაში

ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი

მისამართი: გორის მუნიციპალიტეტი. სოფელი ნიქოზი

 

გასვლითი ღონისძიება/ექსკურსია

  • 11:00 -18:00 – არქეოლოგიური ღია კარის დღე გრაკლიანის გორაზე

ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი

მისამართი: სოფ. იგოეთი. გრაკლიანის არქეოლოგიური ძეგლი

 

    • 17:00 – ფესტივალის დახურვის ღონისძიება –

     

    17:30 – ევროპული აკადემიის წარმომადგენლობის გახსნა –

    18:00 – კონცერტი დავით მაზნიაშვილის ხელმძღვანელობით

     

    მისამართი: თბილისი, თსუ ელეფთერ ანდრონიკაშვილის სახელობის ფიზიკის ინსტიტუტი

     

     

    კონფერენციები/სიმპოზიუმები

    • 09:00 – კვლევისა და ინოვაციის აღმოსავლეთ პარტნიორობის პანელის საერთაშორისო კონფერენცია „EU4Innovation: კვლევებისა და ინდუსტრიების კავშირების ხელშეწყობა“

    ორგანიზატორი: ევროკომისია; საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო;

    მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი

    • 00-14.00- თარგმანმცოდნეობის თეორიული საფუძვლები

    ორგანიზატორი: თსუ გერმანული ფილოლოგიის კათედრა ჰაიდელბერგის რუპრეხტ-კარლსის უნივერსიტეტი, თარგმნისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტი

    მისამართი: თბილისი, თსუ მე-5 კორპუსი, 224-ე ოთახი