14:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ბათუმში
ორგანიზატორი: საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო; ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ბათუმი, ნინოშვილის 35
კონფერენციები
14:00 – მეოთხე საერთაშორისო კონფერენცია „მათემატიკისა და ინფორმატიკის გამოყენება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებსა და ინჟინერიაში (AMINSE 2019)“
ორგანიზატორი: თსუ ილია ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტი
მისამართი: ქ. თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. № 2, თსუ ილია ვეკუას სახელობის გამოყენებითი მათემატიკის ინსტიტუტი
10:00 – ი. ბერიტაშვილის საქართველოს ფიზიოლოგთა საზოგადოების IV საერთაშორისო ყრილობა
ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტულ ბიომედიცინის ცენტრი და ი. ბერიტაშვილის საქართველოს ფიზიოლოგთა საზოგადოება
მისამართი: ქ. თბილისი, ლ. გოთუას ქ. 14
10:00 – ევროკავშირის გაფართოება – პრობლემები და პერსპექტივები – საერთაშორისო კონფერენცია
ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებული სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 53ა, წმიდა მეფის დავით აღმაშენებლის სახელობის სხდომათა დარბაზი, მეოთხე სართული
10:00-17:00 – საერთაშორისო კონფერენცია – „მიკრობები და მათი ვირუსები: ეკოლოგია, მრავალფეროვნება და გამოყენება“ (Microbes and their Viruses: Ecology, Diversity and Applications)
ორგანიზატორი: გიორგი ელიავას სახელობის ბაქტერიოფაგიის, მიკრობიოლოგიისა და ვირუსოლოგიის ინსტიტუტი, საქართველოს ზოგადი და გამოყენებითი მიკრობიოლოგიის ასოციაცია, ევროპის აკადემიის თბილისის ფილიალი
მისამართი: ქ. თბილისი, გოთუას ქ. № 3
11:00 – 16:00 – IMLA-ს (საერთაშორისო საზღვაო უნივერსიტეტების ლექტორთა ასოციაცია) რიგით 26-ე საერთაშორისო კონფერენცია
ორგანიზატორი: ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემია
მისამართი: ქ. ბათუმი, რუსთაველის ქ. № 28, სასტუმრო შერატონი
სემინარები
15:00-18:00 – „ქალის გზავნილი XXI საუკუნეში“ – სემინარი-დისკუსია
ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, პოლიტკოვსკაიას ქ. № 61, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის I კორპუსი
14:00-18:00 – ჰაიდელბერგის კარლ რუპრეხტის უნივერსიტეტის თარგმანისა და თარჯიმნობის ინსტიტუტის პროფესორის დანიელე მორეტის სემინარი„პოლიტიკური კომუნიკაცია“ / „თარგმანი, ენა, ტექნოლოგია“
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 1, თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია 02
17:00 – „ჩემი აკადემიური ფესვები: მოგზაურობა, რომელიც დაიწყო ATSU-ში“ არკანზასის უნივერსიტეტის აკადემიური და სტუდენტური საკითხების ასოცირებული დეკანის ქეთევან მამისეიშვილის სემინარი.
ორგანიზატორი: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი,
მისამართი: ქ. ქუთაისი, თამარ მეფის #59, #1114 აუდიტორია.
საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
17:00 – დავით კაკაბაძე – Google-ს უდიდეს გამომგონებელთა შორის – საჯარო ლექცია/პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: საქართველოს თეატრის, მუსიკის, კინოსა და ქორეოგრაფიის სახელმწიფო მუზეუმი – ხელოვნების სასახლე
მისამართი: ქ. თბილისი, რუსთაველის გამზ. № 19, საქართველოს შოთა რუსთაველის სახელობის თეატრის და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი
14:00 – „ხელნაწერი კულტურული მემკვიდრეობა: საბუნებისმეტყვლო და სამედიცინო შინაარსის ხელნაწერები“ – ღონისძიება მოიცავს საბუნებისმეტყველო და სამედიცინო შინაარსის ხელნაწერების უნიკალურ გამოფენას და სამეცნიერო პოპულარული ლექციების ციკლს: 1. ქიმიური ცოდნა XVIII საუკუნის საქართველოში (ვახტანგ VI-ის “წიგნი ზეთების შეზავებისა და ქიმიისა ქმნის” მიხედვით) – დოქტ. ირინა გოგონაია; 2. რა იცოდნენ ქართველებმა ძვირფასი თვლების შესახებ (სპეკალები ძველი ქართული ხელნაწერების, ორიგინალური და ნათარგმნი თხზულებების მონაცემებით) – პროფ. ია ახვლედიანი; 3. მიწისძვრები საქართველოში ისტორიული დოკუმენტების მიხედვით (მომხსენებელი – დოქტ. დარეჯან კლდიაშვილი)
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი,
მისამართი: ქ. თბილისი, მ. ალექსიძის ქ. № 1/3, ილია აბულაძის საგამოფენო დარბაზი, ელენე მეტრეველის საკონფერენციო დარბაზი
15:00 – თსუ მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტის საერთაშორისო სამეცნიერო თანამშრომლობა – პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: თსუ მაღალი ენერგიების ფიზიკის ინსტიტუტი
ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 1, თსუ პირველი კორპუსი
12:00 – საქართველოს ეროვნული ატლასი (ინგლისურ ენაზე) და საქართველოს გეოგრაფიული ატლასი (ქართულ ენაზე) – პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. №1, თსუ I კორპუსი, მუზეუმი
12:00 – რ.აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტის უკანასკნელი წლების მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევების და მიღწეული შედეგების პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რაფიელ აგლაძის სახელობის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტი
მისამართი: თბილისი, ე.მინდელის ქ. 11, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რაფიელ აგლაძის სახელობის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტი
17:00 – საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზირი #1, თსუ I კორპუსი, მეორე სართული, მუზეუმი
14:00 – „ქართველური ენათმეცნიერება“, ტ. V, 2018 – პრეზენტაცია – პროფ. რამაზ ქურდაძე, პროფ. დარეჯან თვალთვაძე
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 1, თსუ პირველი კორპუსი, ნარო მაყაშვილის დარბაზი
12:00 – ლექცია „ენა და იდენტობა“ – მანანა ტაბიძე
ორგანიზატორი: საქართველოს საპატრიარქოს წმიდა ანდრია პირველწოდებული სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზირი № 53ა, წმიდა ილია მართლის სახელობის საკონფერენციო დარბაზი, მეოთხე სართული
15:00 – „გენდერული სალექსიკონო მასალა სულხან-საბა ორბელიანის „სიტყვის-კონის“ მიხედვით“ – პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 1, თსუ პირველი კორპუსი, მარო მაყაშვილის დარბაზი
11:00 – საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხის მიერ გადაღებული ახალი დოკუმენტური ფილმის „ივანე ბერიტაშვილი“ ჩვენება-პრეზენტაცია და ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრში ახალი საკონფერენციო დარბაზის საზეიმო გახსნა
ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი
მისამართი: ქ. თბილისი, ლ. გოთუას ქ. № 14
17:00 – ქეთი შიკის და ნიკოლას ტოტის (ბლუმინგტონი, ინდიანას შტატი) ქვის ხანის ინსტიტუტის დოქტორებისთვის – ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საპატიო დოქტორის წოდების მინიჭების ცერემონიალი და (18:00) საჯარო ლექცია: ადამიანის ევოლუცია და იარაღის დამუშავების ტექნოლოგიის დასაბამი
ორგანიზატორი: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ჭავჭავაძის გამზირი № 1, ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, I კორპუსი, მუზეუმი და სამეცნიერო კაფე
13:00 – 14:30 – სამეცნიერო პროექტის „მცოცავი ოკუპაციის გავლენა მოსახლეობის დენადობაზე“ კვლევის შედეგების პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ლ. გუდიაშვილის ქ. №7, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა
12:00-16:00 – სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტის მაგისტრანტთა კვლევების პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. № 1, თსუ პირველი კორპუსი, 212 აუდიტორია
12:00 – არნოლდ ჩიქობავას 120 წლისთავისადმი მიძღვნილი საინსტიტუტო და ინდივიდუალური პროდუქცია – გამოფენა და პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: თსუ არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ 1, თსუ 115 აუდიტორია
14.00 – ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტის ლექსიკოგრაფიული პროდუქციის გამოფენა /პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის არნოლდ ჩიქობავას სახელობის ენათმეცნიერების ინსტიტუტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ 115-ე აუდიტორია
12:00 – ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ქართულ-ოსურ ურთიერთობათა სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის გამოცემები – გამოფენა და პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ 1, თსუ, მარო მაყაშვილის დარბაზი
16:00 – სამოქალაქო ავიაციის როლი ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების საქმეში – საჯარო ლექცია/პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ქეთევან დედოფლის გამზ. № 16, საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
13:00 – „ოკუპირებული ტერიტორიები: წარსული და დღევანდელობა.“ – პროფ. გიორგი სოსიაშვილი
ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. გორი, ი. ჭავჭავაძის ქ. № 53
16:00 – მეცნიერება და ხელოვნება – საჯარო ლექციათა ციკლი მარიამ გაჩეჩილაძე, ლექცია: სერგო ქობულაძე – მხატვრის შემოქმედებითი სამყარო
ორგანიზატორი: გიორგი ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის ეროვნული კვლევითი ცენტრი
მისამართი: ქ. თბილისი, ათონელის ქ. № 9, ჩუბინაშვილის ცენტრის საკონფერენციო დარბაზი
13:00-15:00 – საჯარო ლექცია „ანაკლია, როგორც მშვიდობის ზონა“ და გამოფენა „ანაკლია. მდგრადი განვითარება. ლოკალური და გლობალური პერსპექტივები“
ორგანიზატორი: თბილისის ღია უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. № 2
10:00 – ალექსანდრუ იოან კუზას უნივერსიტეტის (იასი, რუმინეთი) პროფესორის სორინა ჩიფერის საჯარო ლექცია თემაზე: „უნივერსიტეტებში ევროკავშირამდე და ევროკავშირის შემდეგ არსებული გამოწვევები რუმინეთისა და საქართველოს მაგალითზე “
ორგანიზატორი: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. ქუთაისი, თამარ მეფის ქ. № 59, ახალი საბიბლიოთეკო კორპუსი, საკონფერენციო დარბაზი 22-208
ტრენინგები/მასტერკლასები
18:00 – 20:00 – 3D მოდელირებისა და ქორელის შემსწავლელი ვორკშოპი
ორგანიზატორი: თსუ ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრი
მისამართი: ქ. თბილისი, უნივერსიტეტის ქ. № 2, თსუ-ს X კორპ., მესამე სართული – ფაბლაბ თსუ
13:00 – ვორკშოპი – სტარტაპ იდეების გენერირება
ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, პაატა სააკაძის ქ. № 1 (სვანეთის უბანი), კავკასიის უნივერსიტეტი
13:00 – ვორქშოპი ,,თანამედროვე დიზაინის ენა’’
ორგანიზატორი : ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის
ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა
მისამართი : თბილისი, მ.ალექსიძის მე-2 შესახვევი N3
09:00 – თეორიული და ნაწილაკების ექსპერიმენტული ფიზიკის რეგიონალური სადოქტორო პროგრამის მე-7 საშემოდგომო სკოლა „კვანტური ქრომოდინამიკის მიჯნაზე“
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსტეტი, შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი, ფოლკსვაგენის საერთაშორისო ფონდი
მისამართი: თბილისი, ი.ჭავჭავაძის გამზ.1, თსუ პირველი კორპუსი, აუდიტორია #101
სამეცნიერო შოუ
12:00 – „ჩემი ექსპერიმენტები“ – სამეცნიერო შოუ ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტში
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, ბელიაშვილის ქ. № 76, ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტი
ღია კარის დღე
12:00-16:00 – ღია კარის დღე რაფიელ აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში – უკანასკნელი წლების მნიშვნელოვანი სამეცნიერო კვლევები და მიღწეული შედეგების პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, მინდელის ქ. № 11, თსუ რაფიელ აგლაძის სახელობის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტი
15:00 – 18:00 – სამედიცინო სიახლეები მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: ევროპის უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, სარაჯიშვილის ქ. № 17, მედიცინის ფაკულტეტის კორპუსი
15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე კონსერვატორიაში
ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია
მისამართი: ქ. თბილისი, გრიბოედოვის ქ. № 8-10, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიის დიდი და მცირე საკონცერტო დარბაზები, მუზეუმი, ბიბლიოთეკა, მუსიკის ტექნოლოგიის სტუდია
12:00 – ღია კარის დღე კავკასიის უნივერსიტეტში
ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. თბილისი, პაატა სააკაძის ქ. № 1 (სვანეთის უბანი), კავკასიის უნივერსიტეტი, აუდიტორია D32
12:00 – ღია კარის დღე სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტში
ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ახალციხე, რუსთაველის ქ. 113, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პირველი კორპუსი
გამოფენები
10:00 – მოპოვებული არქეოლოგიური მასალის გამოფენა სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მუზეუმში
ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქ. ახალციხე, რუსთაველის ქ. № 113
13:00 – საქართველოში არსებული ბუნებრივი მოსაპირკეთებელი და სანაკეთო ქვების გამოფენა (საქართველოში არსებული ბუნებრივი მოსაპირკეთებელი და სანაკეთო ქვების ნიმუშები, მათგან დამზადებული სუვენირები და სამკაულები)
ორგანიზატორი: ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მინერალური ნედლეულის ალ. თვალჭრელიძის კავკასიის ინსტიტუტი
მისამართი: ქ. თბილისი, მინდელის ქ. № 11
11:00 – 16:00 – თინა ჩხეიძის გამოფენა „დუბლები“
ორგანიზატორი: გიორგი ჩუბინაშვილის სახელობის ქართული ხელოვნების ისტორიისა და ძეგლთა დაცვის ეროვნული კვლევითი ცენტრი
მისამართი: ქ. თბილისი, ათონელის ქ. № 9, ჩუბინაშვილის ცენტრის საკონფერენციო დარბაზი