24 სექტემბერი
- 11:00 – ფესტივალის საზეიმო გახსნა
ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: თბილისი, რიყის პარკი
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
12:00 – შემეცნებითი ლექცია და ექსკურსია გრაკლიანის გორაზე
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: იგოეთი, გრაკლიანის გორა
25 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი თელავში
ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: თელავი, ცენტრალური მოედანი
- ტრენინგები/მასტერკლასები
14:00 – თიხის ფორმების ჩარხზე ამოყვანის მასტერკლასი
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახ. სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, ზუბალაშვილების 47
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
12:00 – შემეცნებითი ლექცია და ექსკურსია გრაკლიანის გორაზე
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: იგოეთი, გრაკლიანის გორა
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლებში
12:00 – „თანამედროვე საუბრები რუსთაველზე“
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ზუგდიდი, #2 საჯარო სკოლა
- ღია კარის დღე
10:00-18:00 – ღია კარის დღე შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში – ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს აკადემიაში და სპეციალურ ტრენინგ პროგრამას
ორგანიზატორი: შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემია
მისამართი: თბილისი, გმირ კურსანტების #4
14:00 – ღია კარის დღე თსს აკადემიის FAB LAB -ში
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, ყიფშიძის #34
15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში
ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია
მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის 8/10
26 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
11:00 – 19:00 – ქართული ანბანის დღე
ქართული ანბანის დღე – ღონისძიება მოიცავს ქართული ანბანის თემაზე კონფერენცია-სემინარებს, საჯარო ლექცია-პრეზენტაციებს, გამოფენებს, პერფორმანსებს:
o 12:00 – ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის გამოფენის გახსნა – „ქართული ხელნაწერი“ – წარმოდგენილი იქნება ქართული დამწერლობის უნიკალური ნიმუშები (ორიგინალები), რომელთა ქრონოლოგიური ჩარჩო მოიცავს X-XVIIსს.
o 13:00 – ვიდეოპროექტის “ხელნაწერები არ იწვიან” პრეზენტაცია. წარმოდგენილი იქნება ქართველი მწერლების და საზოგადო მოღვაწეების ვიდეოგამოსვლები ქართულ ანბანზე, ხელნაწერებისა და ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის შესახებ – თამარ ჭოხონელიძე
o 11:00 – სემინარი: „ქართული დამწერლობა – კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობა“ – ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
o 12:00 – საჯარო ლექცია/პრეზენტაციები – ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
o „ქართული ანბანი – სამი სახეობის ცოცხალი კულტურა“ – ასოც. პროფ. ლელა ციხელაშვილი
o „ქართული ანბანი – იუნესკოს კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდერობის ნუსხაში“ – გ. გოგოლაშვილი, ავთ. არაბული. კ. ნაცვლიშვილი
o „ქართული ანბანის დღე“ – ლექცია; გამოფენა; ფილმის ჩვენება
o 14:00 – „მსოფლიოში უნიკალური ანბანი“ – ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი ღონისძიება მოიცავს რატი ამაღლობელის საჯარო ლექციას, 33 თანამედროვე ქართველი მწერლის ანბანისადმი მიძღვნილი კრებულის პრეზენტაციას, GAU-ს IT ლაბორატორია GeoLab-ის მიერ ახალი ქართული შრიფტების პრეზენტაციას, პანტომიმის სახელმწიფო თეატრის დასის მონაწილეობით ეტიუდს ქართული ანბანის შექმნის თემაზე)
o 16:00 – ქართული ანბანი ქართულ ხელოვნებაში – ანბანის თემაზე შექმნილი ტანსაცმლის და ფეხსაცმლის კოლექციის პრეზენტაცია – ორგანიზატორი: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
o 17:00 – საზეიმო კონცერტი
ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისმართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3, მ. ალექსიძის ¼
14:00 – ნიკოლოზ ბარათაშვილის 200 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ნიკოლოზ ბარათაშვილის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ნიკოლოზ ბარათაშვილი – 200“ და აკა მორჩილაძის საჯარო ლექციას: „ტატოს ცხოვრება“
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, გ. ჭანტურიას #8, გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმის საგამოფენო დარბაზი
- საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
12:00 – თურქეთში მდებარე ტაო-კლარჯეთის კულტურული ძეგლების შემსწავლელი ექსპედიციის შედეგები
ორგანიზატორი: კავკასიის უნივერსიტეტი
მისამართი: სამტრედია, რუსთაველის ქ. 2, სამტრედიის მუნიციპალიტეტის ეროსი მანჯგალაძის სახელობის კულტურის ცენტრი
14:00 – „ახალი აღმოჩენები გრაკლიანზე“ – პროფ. ვახტანგ ლიჩელი
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, 115-ე აუდიტორია
- ტრენინგები/მასტერკლასები
14:00 – თიხის ფორმების ჩარხზე ამოყვანის მასტერკლასი
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახ. სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, ზუბალაშვილების 47
- კონკურსები/ვიქტორინები
14:00 – სოფლის მეურნეობის პროდუქტთა შენახვა-გადამუშავების მეთოდები და ფუნქციონალური კვება როგორც ახალი მიმართულება კვების ფიზიოლოგიაში – შემეცნებითი სემინარი/ვიქტორინა სკოლის მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა, სოფელი ჯიღაურა
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლაში
12:00 – „თანამედროვე საუბრები რუსთაველზე“ –
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ზუგდიდი, #6 საჯარო სკოლა
- ღია კარის დღე
14:00 – „ქართული ფარმაცია, მეცნიერება და წამალი – ტრადიციების პატივისცემით მომავლისაკენ“ – ღია კარის დღე იოველ ქუთათელაძის ფარმაკოქიმიის ინსტიტუტში
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, პ. სარაჯიშვილის ქ. 36
14:00 – ღია კარის დღე თსს აკადემიის რესტავრაციის, ხელოვნების ისტორიისა და თეორიის ფაკულტეტთან არსებული კონსერვაციის ცენტრის ლაბორატორიებში
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, თაბუკაშვილის #5
15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში
ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია
მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის 8/10
27 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ქუთაისში
ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქუთაისი, ცენტრალური პარკი
14:00 – ნიკოლოზ ბარათაშვილის 200 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ნიკოლოზ ბარათაშვილის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ნიკოლოზ ბარათაშვილი – 200“ და საჯარო ლექციას: „ნიკოლოზ ბარათაშვილის პორტრეტი“ – ლევან თაქთაქიშვილი, საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკის საბიბლიოთეკო რესურსების დეპარტამენტის დირექტორი
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, გ. ჭანტურიას #8, გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმის საგამოფენო დარბაზი
14:00-16:00 – ილია ჭავჭავაძის 180 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ილია ჭავჭავაძე – 180“, ხელნაწერთა ცენტრის მეცნიერ-თანამშრომლის ესმა მანიას საჯარო ლექციას „ორი სხვადასხვა ტიპის წყარო და ილიას პორტრეტი“, დიდაქტიკურ თამაშს სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი“ – პედაგოგიკის დოქტორი ირინე გოგონაია, ხელნაწერთა ცენტრის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი ვლადიმერ კეკელია
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
- საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
11:00 – “რატომ უნდა გავუფრთხილდეთ მშობლიურ ენას. მიმართება ენასა და ეროვნულობას შორის” – პროფ. თინათინ მარგალიტაძე
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, 115-ე აუდიტორია
17:00 – „უპილოტო საფრენი აპარატის – დრონის გამოყენება საგანგებო და გადაუდებელ სიტუაციებში” – გოგა ოქროპირიძე
ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ქეთევან წამებულის #16
- ტრენინგები/მასტერკლასები
14:00 – მხატვრობის საფუძვლები – მასტერკლასი სკოლის მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახ. სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, ზუბალაშვილების 47
- კონკურსები/ვიქტორინები
13:00 – „გლობალური ეკოლოგიის კვირეული“ – „ეკოლოგიური ვიქტორინა“ კონკურსი კომაროვის სახელობის თბილისის 199-ე ფიზიკა-მათემატიკურ სკოლაში
ორგანიზატორი: საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია
მისამართი: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას #49
14:00 – ,,გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების შემთხვევები” – კონკურსი – ვიქტორინა პირველად გადაუდებელ სამედიცინო დახმარებაზე – პროფ. ირმა მანჯავიძე
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ვაჟა-ფშაველას 33, თსსუ, მედქალაქის ეზო
14:00 – „ბავშვის თვალით დანახული მეცნიერების სამყარო“ – საბავშვო ნახატების კონკურსი/გამოფენა
ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი
მისამართი: თბილისი, გოთუას 14
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლებში
12:00 – „თანამედროვე საუბრები რუსთაველზე“
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ზუგდიდი, #2 საჯარო სკოლა
- ღია კარის დღე
12:00 – სახალისო ექსპერიმენტები ფსიქოლოგიაში – ღონისძიება მოიცავს თსუ ფსიქოლოგიისა და განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის მიერ მომზადებულ სახალისო ფსიქოლოგიური ექსპერიმენტებს/კომპიუტერულ სიმულაციებს.
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 11, თსუ მესამე კორპუსი
15:00 – ღია კარის დღე ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიაში
ორგანიზატორი: ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემია
მისამართი: ბათუმი, რუსთაველის #53
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
14:00 – მცენარეთა გენეტიკური რესურსების – ხორბლის ველური წინაპრის Aegilops შეგროვება მცხეთის მიდამოებში. ლობიოს გენეტიკური რესურსების შეგროვება მცხეთის მიდამოებში
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა-მთიანეთის რაიონი სოფლები: საგურამო, წიწამური, ახალუბანი, სასელექციო სადგური, წილკანი, ერედა, მუხრანი
- გამოფენები
11:00-13:00 – „ქართული ხელნაწერი“ – გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება შუა საუკუნეების უნიკალური ქართული ხელნაწერები.
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ/ ალექსიძის 1/3
11:00-16:00 – „ილია ჭავჭავაძე – 180“. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხები
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
28 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-16:00 – ნიკოლოზ ბარათაშვილის 200 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ნიკოლოზ ბარათაშვილის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ნიკოლოზ ბარათაშვილი – 200“, ისტორიის დოქტ. ლაშა ბაქრაძის საჯარო ლექციას „ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოეზიის თარგმანთან დაკავშირებული პრობლემები“, მასტერ კლასს მასწავლებლებისათვის: „ბარათაშვილი და რომანტიზმის ეპოქა რატომ არის აუცილებელი ინტეგრაცია ისტორიასთან რომანტიზმის სწავლებისას?“ – ფილოლოგიის დოქტორი ია ღადუა, №43 საჯარო სკოლის ისტორიის მასწავლებელი ნინო აბულაძე
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი და გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმი
მისამართი: თბილისი, გ. ჭანტურიას #8, გიორგი ლეონიძის სახელობის ქართული ლიტერატურის სახელმწიფო მუზეუმის საგამოფენო დარბაზი
14:00-16:00 – ილია ჭავჭავაძის 180 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ილია ჭავჭავაძე -180“, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომლის ქეთევან ხითარიშვილის საჯარო ლექციას: „ილია ჭავჭავაძის მიმოწერა – XIX საუკუნის საზოგადოებრივი ყოფის ამსახველი წყარო“, დიდაქტიკურ თამაშს სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი“ – ირინა გოგონაია, პედაგოგიკის დოქტორი, ხელნაწერთა ცენტრის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი ვლადიმერ კეკელია
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
- საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
18:00 – სტუდენტური ფილმის „TAFU” პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, დ. აღმაშენებლის #40
- ტრენინგები/მასტერკლასები
14:00 – მხატვრობის საფუძვლები – ვორკშოპი სკოლის მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: თბილისის აპოლონ ქუთათელაძის სახელობის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია
მისამართი: თბილისი, ზუბალაშვილების 47
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლებში
12:00 – „თანამედროვე საუბრები რუსთაველზე“
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ზუგდიდი, #6 საჯარო სკოლა
- ღია კარის დღე
12:00 – სახალისო ექსპერიმენტები ფსიქოლოგიაში – ღონისძიება მოიცავს თსუ ფსიქოლოგიისა და განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის მიერ მომზადებულ სახალისო ფსიქოლოგიური ექსპერიმენტებს/კომპიუტერულ სიმულაციებს.
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის 11, თსუ მესამე კორპუსი
14:00 – „ჩემი ექსპერიმენტები“ – პროფ. ია ფანცულაია – ღია კარის დღე ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტში
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, დიღომი, ჭიაურელის N 2ა
14:00 – „სტოპ ბაქტერიას“ – პროფ. ია ფანცულაია – ღია კარის დღე ვლადიმერ ბახუტაშვილის სახელობის სამედიცინო ბიოტექნოლოგიის ინსტიტუტში. ღონისძიება მოიცავს სამეცნიერო ლაბორატორიების დათვალიერებას და სახალისო ექსპერიმენტებში მონაწილეობას
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, დიღომი, ჭიაურელის N 2ა
14:00 – ღია კარის დღე კავკასიის საერთაშორის უნივერსიტეტის მეღვინეობა-მევენახეობის ფაკულტეტზე. ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს სამეცნიერო-კვლევით ლაბორატორიებში
ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ურეკის ქ.2
14:00 – ღია კარის დღე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში. ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს ინფორმატიკისა და მართვის სისტემების ფაკულტეტის ფიზიკის დეპარტამენტის სამეცნიერო კვლევით ლაბორატორიებში
ორგანიზატორი: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, კოსტავას 77
- გამოფენები
11:00-13:00 – „ქართული ხელნაწერი“. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება შუა საუკუნეების უნიკალური ქართული ხელნაწერები.
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ, ალექსიძის 1/3
11:00-16:00 – გამოფენა „ილია ჭავჭავაძე – 180“. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხები
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
29 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ბათუმში
ორგანიზატორი: ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: ბათუმი, ნინოშვილის 35
14:00-16:00 – ილია ჭავჭავაძის 180 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი კვირეული – ღონისძიება მოიცავს ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხების გამოფენას „ილია ჭავჭავაძე – 180“, ფილოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორის მაია ნინიძის საჯარო ლექციას: „მოდით, ერთად დავათარიღოთ” (ილია ჭავჭავაძის პირადი წერილების დათარიღებისა და ტექსტის დადგენის საკითხები), დიდაქტიკურ თამაშს სკოლის მოსწავლეებისთვის „არქივისტი“ – პედაგოგიკის დოქტორი ირინა გოგონაია, ხელნაწერთა ცენტრის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი ვლადიმერ კეკელია
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
- კონკურსი/ვიქტორინა
15:00 – რობოტების შერკინება – შემეცნებითი კონკურსი სკოლის მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: L.E. ცენტრი
მისამართი: თბილისი, დავით აღმაშენებლის ხეივანი #240, თავისუფალი უნივერსიტეტი
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლებში
12:00 – „თანამედროვე საუბრები რუსთაველზე“
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: ზუგდიდი, #6 საჯარო სკოლა
- ღია კარის დღე
12:00 – სახალისო ექსპერიმენტები ფსიქოლოგიაში – ღონისძიება მოიცავს თსუ ფსიქოლოგიისა და განათლების მეცნიერებათა ფაკულტეტის მიერ მომზადებულ სახალისო ფსიქოლოგიურ ექსპერიმენტებს/კომპიუტერულ სიმულაციებს.
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის გამზ. 11ა, თსუ მესამე კორპუსი
14:00 – ღია კარის დღე საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში. ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს ქიმიური ტექნოლოგიისა და მეტალურგიის ფაკულტეტის კომპიუტერული სწავლების ცენტრში
ორგანიზატორი: საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მ. კოსტავას 69
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
14:00 – შემეცნებითი ტური საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე. ღონისძიება მოიცავს კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიების დათვალიერებას პრეზენტაციებს: „მცენარეთა დაცვა ბიომეურნეობაში“; „საადრეო კარტოფილის მოყვანის ტექნოლოგია“; „მწვანე ბიოტექნოლოგიის მიღწევები-მცენარეები სინჯარაში“, ,,მივიწყებული პარკოსანი კულტურების: მუხუდო, ოსპი, ცერცვი, ცერცველა-მოყვანის ტექნოლოგია.’’ ,,საშემოდგომო ხახვის თესვის ვადების შესწავლა და ჯიშების შერჩევა’’
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა, სოფელი წილკანი
14:00 – ვაზის იშვიათი ქართული ჯიშების მიკროვინიფიკაცია – შემეცნებითი ტური საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე. ღონისძიება მოიცავს კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიების დათვალიერებას, პრეზენტაციას
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა, სოფელი ჯიღაურა
- გამოფენები
11:00-13:00 – „ქართული ხელნაწერი“ – გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება შუა საუკუნეების უნიკალური ქართული ხელნაწერები.
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
11:00-16:00 – „ილია ჭავჭავაძე – 180“. გამოფენაზე წარმოდგენილი იქნება ილია ჭავჭავაძის ავტოგრაფული ნუსხები
ორგანიზატორი: კორნელი კეკელიძის სახელობის საქართველოს ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/3
12:00-16:00 – რობოტოტექნიკისა და ელექტრონიკის სამეცნიერო-შემეცნებითი გამოფენა
ორგანიზატორი: საქართველოს უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მ. კოსტავას 77ა
30 სექტემბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი გორში
ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: გორი, ახალბაღი
11:00 – ილიაუნის სამეცნიერო პიკნიკი
ორგანიზატორი: ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ვაკის პარკი
18:00 – სტუდენტური პერფორმანსი: „ერთი ლექსის საღამო“ – სტუდენტური პროექტის დასკვნითი ღონისძიება
ორგანიზატორი: საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, რუსთველის #19
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
12:00 – შემეცნებითი ტური საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრის წილკნის ბაზაზე. ღონისძიება მოიცავს კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიების დათვალიერებას, პრეზენტაციებს „ნიადაგი და კლიმატის ცვლილება“; „მყნობის ტექნოლოგიის გამოყენება ბოსტნეულ-ბაღჩეულ კულტურებში“; „ტექნიკური კულტურების – თამბაქო, სელი – გენეტიკური რესურსების მოძიება სამეცნიერო ბაზის შექმნა და სელექცია“; გამოფენები: „ნიადაგი სიცოცხლის წყარო დედამიწაზე“; „შვრიის ახალი ჯიში „არგო“; „სიმინდის ახალი ჯიში „სახამებლიანი შავი“
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა, სოფელი წილკანი
12:00 – შემეცნებითი ტური საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ბაზაზე. ღონისძიება მოიცავს კვლევითი ცენტრის ლაბორატორიების დათვალიერებას, პრეზენტაციას „თხილის ბაღის აგროტექნიკა“; „თუთა ჩვენი მეგობარი“
ორგანიზატორი: საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი
მისამართი: მცხეთა, სოფელი ჯიღაურა
12:00 – შემეცნებითი ტური ივანე ბერიტაშვილის სახლ-მუზეუმში. ღონისძიება მოიცავს სამეცნიერო-პოპულარულ ლექციებს და დოკუმენტური ფილმის პრეზენტაციას ივანე ბერიტაშვილის ცხოვრების შესახებ.
ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი
მისამართი: გურჯაანის რაიონი, სოფელი ვეჯინი
12:00 – საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტის ქ. თელავში მდებარე აეროპორტში „მიმინო“ – მსურველები დაათვალიერებენ უნივერსიტეტის სასწავლო-საფრენოსნო მატერიალურ-ტექნიკურ ბაზას. პილოტ-ინსტრუქტორებისა და ავიამოდელისტების მიერ შესრულდება საჩვენებელი ფრენები.
ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
მისამართი: თელავი, საავიაციო უნივერსიტეტის სასწავლო აეროდრომი
1 ოქტომბერი
- სპეციალური ღონისძიება
18:00 – „ცისა ფერს“ – პროექტი ეძღვნება ნიკოლოზ ბარათაშვილის 200 წლის იუბილეს
ღონისძიება მოიცავს ბლოგების კონკურსს სკოლის დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებისა და სტუდენტებისთვის; სტუდენტურ პერფორმანსს; ნიკოლოზ ბარათაშვილის ხელნაწერთა გამოფენას
ორგანიზატორი: ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის #10
- ღია კარის დღე
12:00 – ,,სტუმრად მედიცინის ისტორიის მუზეუმში”
ორგანიზატორი: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, დ. უზნაძის ქ. 51
2 ოქტომბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი ახალციხეში (იხ. პროგრამა)
ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: ახალციხე, ახალციხის ციხე
3 ოქტომბერი
- საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
11:00 – მათემატიკა ყველგან – პოპულარული ლექციები მათემატიკაში – თორნიკე ქადეიშვილი
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპ. 101-ე აუდიტორია
11:00 – „გარემოსდაცვითი აქტივიზმი“ – CENN კოორდინატორი კახეთის რეგიონში კახა სუხიტაშვილი
ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. 1
12:00 – ვეფხისტყაოსნის ლოტოს პრეზენტაცია
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მ. ალექსიძის 1/4 ეროვნული სამეცნიერო ბიბლიოთეკა
14:00 – „როგორ გამოვიგონოთ, ანუ საჭიროა თუ არა გამომგონებლისათვის განსაკუთრებული ნიჭი”
ორგანიზატორი: აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ქუთაისი, თამარ მეფის #59
17:00 – “ქართველ ავიატორთა როლი მსოფლიო ავიაციის განვითარების ისტორიაში” – ნიკა თიკანაშვილი
ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ქეთევან წამებულის #16
- ღია კარის დღე
14:00 – ღია კარის დღე თსუ რაფაელ აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში. ღონისძიება მოიცავს სამეცნიერო სემინარს და ინსტიტუტში ბოლო პერიოდში მიღებული შედეგების დემონსტრირებას
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მინდელის 11
15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში
ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია
მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის 8/10
4 ოქტომბერი
- სპეციალური ღონისძიება
14:00-18:00 – სამეცნიერო პიკნიკი სენაკში
ორგანიზატორი: შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: სენაკი, მშვიდობის ქ. #192
- სამეცნიერო-პოპულარული ლექციები სკოლებში
12:00 – „ქართული დამწერლობა – კაცობრიობის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობა“
ორგანიზატორი: სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ვაშლიჯვარი, აფხაზეთის #2 სკოლა
- ღია კარის დღე
14:00 – ღია კარის დღე თსუ რაფაელ აგლაძის არაორგანული ქიმიისა და ელექტროქიმიის ინსტიტუტში. ღონისძიება მოიცავს სამეცნიერო სემინარს და ინსტიტუტში ბოლო პერიოდში მიღებული შედეგების დემონსტრირებას
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, მინდელის 11
15:00 – ღია კარის დღე ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრში. ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს და საჯარო ლექციას „სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებები და 21-ე საუკუნის კაცობრიობის გამოწვევები“
ორგანიზატორი: ივანე ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრი
მისამართი: თბილისი, გოთუას #14
15:00 – „მუსიკა ჩვენს ცხოვრებაში“ – ღია კარის დღე თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიაში
ორგანიზატორი: თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია
მისამართი: თბილისი, გრიბოედოვის 8/10
5 ოქტომბერი
- სპეციალური ღონისძიება
11:00 – ლადო ასათიანის იუბილისადმი მიძღვნილი ღონისძიება
o საჯარო ლექცია – „ლადო ასათიანის საქართველო“ – ასოც. პროფ. სალომე ომიაძე – ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
o საჯარო ლექცია – „ლადო ასათიანი 100“ – პროფ. ქეთევან შენგელია – ორგანიზატორი: ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
o სტუდენტური კონფერენცია – „ჭაბუკებად დარჩნენ მარად“ – ორგანიზატორი: ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
o ლიტერატურული ვიქტორინა სკოლის მოსწავლეებისთვის – ლადო ასათიანის ცხოვრება და შემოქმედება“ – ორგანიზატორი: კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი
o ლიტერატურული საღამო და სამეცნიერო დისკუსია – „ლადო ასათიანი 100“ – ორგანიზატორი: ევრორეგიონული სასწავლო უნივერსიტეტი
ორგანიზატორი: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის 53ა, ანდრია პირველწოდებულის სახელობის ქართული უნივერსიტეტი
- ღია კარის დღე
14:00 – „ვაწარმოოთ უსაფრთხო პროდუქტი“ – ღია კარის დღე იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აგრარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე. ღონისძიება მოიცავს სადემონსტრაციო ნაკვეთის დათვალიერებას და სპეციალურ შემეცნებით აქტივობებს.
ორგანიზატორი: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თელავი, ქართული უნივერსიტეტის ქ. 1
15:00 – ღია კარის დღე ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიაში. ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს მეზღვაურთა სასწავლო ცენტრის მატერიალურ-ტექნიკურ ბაზაზე
ორგანიზატორი: ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემია
მისამართი: ბათუმი, რუსთაველის #53
6 ოქტომბერი
- სამეცნიერო დებატები
12:00 – ნიკოლოზ ბარათაშვილის 200 წლის იუბილისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო დისკუსია და ლიტერატურული საღამო
ორგანიზატორი: ევრორეგიონული სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: გორი, ცხინვალის გზატკეცილი #9
- კონკურსი/ვიქტორინა
14:00 – „ქართული ანბანი“ – შემეცნებითი ვიქტორინა და საჯარო ლექცია სკოლის მოსწავლეებისთვის
ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: ახალქალაქი, დ. აღმაშენებლის #119
- ღია კარის დღე
14:00 – ღია კარის დღე საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტში – ღონისძიება მოიცავს შემეცნებით ტურს უნივერსიტეტში
ორგანიზატორი: საქართველოს საავიაციო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ქეთევან წამებულის #16
7 ოქტომბერი
- საჯარო ლექციები/პრეზენტაციები
11:00 – „საქართველოს ბუნების საოცრებანი“ – ასისტენტ პროფესორი გიორგი დვალაშვილი
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ი. ჭავჭავაძის გამზ. 1, თსუ პირველი კორპუსი, 115-ე აუდიტორია
- ტრენინგები/მასტერკლასები
12:00-14:00 – ყურადღების ობიექტური და სუბიექტური ფაქტორის გამოვლენა მოზარდებში – გიორგი ზუბიტაშვილი
ორგანიზატორი: საქართველოს ფიზიკური აღზრდისა და სპორტის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: თბილისი, ჭავჭავაძის 49
- გასვლითი ღონისძიება – ექსკურსია
11:00 – შემეცნებითი ტური მოსწავლეებისთვის გორის ციხის მშენებლობის, ფუნქციისა და ისტორიის შესახებ. მოიცავს ელდარ მამისთვალიშვილის ლექციას ღია ცის ქვეშ „გორის ციხის ისტორია უძველესი დროიდან მე-19 საუკუნის დასაწყისამდე“
ორგანიზატორი: გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტი
მისამართი: გორი, გორის ციხის მიმდებარე ტერიტორია
12:00 – შემეცნებითი ლექცია და ექსკურსია გრაკლიანის გორაზე – ხელმძღვანელი ვახტანგ ლიჩელი
ორგანიზატორი: ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: იგოეთი, გრაკლიანის გორა
19:00 – ექსკურსია აბასთუმნის ასტროფიზიკურ ობსერვატორიაში
ორგანიზატორი: სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
მისამართი: აბასთუმანი, ასტროფიზიკური ობსერვატორია